Podstawowa Opieka Zdrowotna
Podstawowa Opieka Zdrowotna to powszechnie dostępna, najważniejsza część systemu opieki zdrowotnej. Świadczenia w POZ udzielane są osobom, które dokonały wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej POZ. Opieka w POZ sprawowana jest przez lekarza, pielęgniarkę i położną POZ oraz pielęgniarkę i higienistkę szkolną. Świadczenia realizowane są w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych, w miejscu zamieszkania pacjenta oraz w formie teleporad.
HARMONOGRAM PRACY PORADNI OGÓLNEJ
Świadczenia lekarza POZ obejmują:
- profilaktykę chorób, w tym badania i porady w ramach profilaktyki wieku rozwojowego oraz szczepienia ochronne,
- świadczenia profilaktyki chorób układu krążenia,
- udzielanie porad w leczeniu schorzeń, w tym zapewnienie diagnostyki laboratoryjnej oraz obrazowej i nie obrazowej (EKG, RTG, USG) zgodnie z obowiązującym wykazem, wykonywanie zabiegów w gabinecie zabiegowym i w domu pacjenta,
- orzekanie o stanie zdrowia,
- inne świadczenia wynikające z potrzeb populacji objętej opieką, w tym:
- kierowanie do poradni specjalistycznych i na leczenie szpitalne,
- kierowanie na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe,
- kwalifikowanie do świadczeń transportu sanitarnego w POZ i wystawianie zleceń przewozów,
- wystawianie zleceń na realizację świadczeń pozostających w zakresie zadań pielęgniarki POZ,
- wystawianie zaświadczeń dotyczących stanu zdrowia pacjenta.
REALIZACJA E-RECEPTY
Jeśli podczas teleporady personel medyczny wystawia e-receptę, Pacjent otrzymuje 4-cyfrowy kod umożliwiającym zrealizowanie e-recepty w aptece. E-receptę można zrealizować w dowolnej aptece, podając otrzymany numer oraz numer PESEL.
REALIZACJA E-SKIEROWANIA
Jeśli podczas teleporady personel medyczny wystawia e-skierowanie, Pacjent otrzymuje 4-cyfrowy kod. Wystawione e-skierowanie można zrealizować osobiście lub telefonicznie u wybranego świadczeniodawcy udzielającego świadczeń w zakresie objętym skierowaniem podając 4-cyfrowy kod i PESEL.